top of page

2017

Wyróżnienie graficzne za książkę obrazkową

Marianna Oklejak Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

 

Autorska książka Marianny Oklejak jest jej kolejną kreacją opartą na bogactwie motywów polskiej sztuki ludowej. Proponuje w niej fascynującą zabawę, bez względu na wiek czytelnika. Rozpoczyna fabułą baśni, którą kontynuuje poprzez coraz to nowe zagadki i zadania do rozwiązania.  Tworzywo plastyczne książki poddaje się pomysłom autorki w lekki i naturalny sposób, a panowanie nad każdym jej elementem jest godne największego podziwu. Nasycone barwy i ornamentyka łączą w sobie elementy etniczne, ale i charakter wysmakowanych wycinanek Henri Matisse’a. Autorka sprawia oglądającemu największą radość, pozwalając mu wodzić wzrokiem po kolejnych ilustracjach, rozwiązywać kolejną łamigłówkę. I nie chodzi tylko o to, by ją rozwiązać, ale by jak najdłużej móc brać udział w zabawie, przepysznej. (KR)

 

Wyróżnienie graficzne za książkę obrazkową

Justyna Sokołowska Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Tekst: Heinrich Hoffmann, Adaptacje tekstów: Anna Bańkowska, Karolina Iwaszkiewicz, Zuzanna Naczyńska, Adam Pluszka, Michał Rusinek, Marcin Wróbel

 

Der Struwwelpeter to jedna z najsławniejszych książek dla dzieci, nawet jeśli jej sława jest cokolwiek dwuznaczna. Zmierzenie się z tak klasycznym utworem to wyzwanie i dla tłumaczy, i dla ilustratora. Pamiętamy przecież dobrze, że ilustracje do pierwszego wydania przygotował sam autor, a jego wizja graficzna powielana jest wprost lub z nieznacznymi przekształceniami w setkach wydań od ponad półtora wieku. Tym razem wydawca i autorka oprawy graficznej postanowili jednak pójść mocno w poprzek tradycji. Żadnego nawiązywania do niemieckiego pierwowzoru, żadnej stylizacji na dziewiętnastowieczne ilustratorstwo. Świat pokazany w książce to świat nam współczesny – z modernistycznymi blokami, ulicznymi latarniami, kubłami na śmieci, rowerami i strzykawkami. Równie współczesne są zastosowane przez autorkę środki plastyczne. Nawet nieunikniony w tym wypadku obrazowy turpizm jest całkiem współczesny. (JF)

KR – Krystyna Rybicka, JF – Jacek Friedrich, JW – Jakub Woynarowski

2017

2017

2017

"za próbę artystycznego podejścia do

wydawanych w ramach projektu Art Egmont książek dla dzieci, pozycji odpowiadających polskiemu, wymagającemu i wyrobionemu czytelnikowi".

2017

NOMINACJA

2017

NOMINACJA

"za wydanie książki Alicji Budzyńskiej i Katarzyny Olech-Michałowskiej z ilustracjami Agaty Raczyńskiej "Trendy i owędy". Za przedstawienie w interesujący sposób historii mody i przybliżenie warsztatu kreatora mody".

2016

2016

2015

"Zachwycająca ta książka niczym cudowny wynalazek kipi feerią barw, szaleństwem form i oryginalną interpretacją polskiej sztuki ludowej, pozwalając odbiorcy w każdym wieku odczuć potęgę oddziaływania folkloru. Składa się z 36 tablic zorganizowanych według logiki pór roku i rytmu życia. Każda rozkładówka, opatrzona żywą paginą, jest odkrywczym, czasem przewrotnym spojrzeniem na wybrane odsłony polskiego folkloru uzyskanym dzięki grze konwencji i swobodnej mieszance stylów. Pole zaorane motywami pasów z tkanin ludowych, park z wycinankowych drzew, wzory haftów są scenografią dla zakochanej pary, dzięki której poznajemy korowód życia zanurzonego w wiejskich obrzędach wnikających w tkankę nowoczesnych miast. Mamy tu narrację o szczęśliwej miłości, ślubie, narodzinach dziecka, ale też o miłosnym zawodzie i smutku rozstania. A ponadto dowcipne charakterystyki ludzkich postaci i zachowań, dźwięki ludowych melodii (odręcznie zapisane w postaci fragmentów oryginalnych tekstów w falowanej linii), oraz szablon konika pozwalający na zabawę w odrysowywanie i ozdabianie lub w animowany teatrzyk cieni. To sprawia, że otrzymujemy przedmiot wyjątkowy i multimodalny, wykonany na najwyższym artystycznym poziomie".

 

Rec. Małgorzata Cackowska

bottom of page